VÍCE NEŽ FESTIVAL

O festivalu The Legends Rock Fest s jeho organizátorem Zdeňkem Lhotou – zdroj Rockpalace.cz
1) V případě festivalu The Legends Rock Fest se jedná už o 3. ročník. Jaký byl impulz k tomu, ukázat světu další z rockových festivalů?
Důvodů bylo víc. Dát do kupy obdobnou akci je především o organizaci. A organizace je vášeň. Vášeň, která v mém případě provází celý můj život a kterou miluji. K dnešnímu dni mi život dopřál být strůjcem různých sportovních akcí, řady aktivit v oblasti veřejného života. Hudba mne ovšem přitom provází od samého mládí. Když to vezmu kolem a kolem, přinášela mi a byla vždy zdrojem inspirací a něco jako kladných impulzů pro práci. K tomu se přidal nový sen, přivést na svět něco nového. Takže ze všeho do kupy vznikl průsečík a myšlenka festu, který potěší, lidi si jej užijí a dobře se při něm pobaví, byla na světě.

2) Nebál ses konkurence? Jaký byl ten první?
Tento rozhovor děláme krátce po ukončení olympijských her v Sochi. Každý ze sportovců by měl nepochybně znát své momentální možnosti. A v rámci nich by se měl pokusit ze sebe vydat své maximum, nejlépe je posunout o nějaký ten kousek dál. A konkurence? Ta ti v tom a nám všem v podstatě nesmírně pomáhá, bez toho bychom se plácali v nějakém průměru, nebo ne? Všech invenčních a charakterem “sportovně“ založených lidí s opravdovým zápalem pro věc si nesmírně vážím a prostě se i v této zálibě snažím o totéž, bez čeho by třeba sport nikdy nebyl tím, čím je. A jaký byl první? Vjemů bylo snad tisíce. Na straně jedné jsem například po dobu festu poprvé v životě po dobu tří nocí nezamhouřil ani oko. Probdělých nocí před festem přitom předcházelo mnohem víc. Na straně druhé získáš nové poznání a spoustu nových zkušeností, které nejde získat jinak než při osobně prožité realizaci. Co bylo ale podstatné? Lidi se bavili, vše si užili. Stejně tak si vše pochvalovali účinkující z kapel. Je to neuvěřitelné povzbuzení, takže co víc si přát?

3) Je mi jasné, že tohle asi neděláš sám a je okolo tebe pár lidiček, kteří v tom jedou s tebou? Když jsi přišel s myšlenkou na první ročník…. dalo ti hodně práce sehnat podobné nadšence, kteří by toho s tebou šli?
Musím říct, že když jsem s touto myšlenkou přišel, bylo to kulantně řečeno hodně nepovzbudivý. Jeden z prvních lidí, za kterým jsem šel s prosbou o radu, byl ředitel kulturního domu. Řekl mi, že chtít zrealizovat podobnou akci sebou nese tolik rizik, že by se do ničeho podobného nikdy nepustil. Když jsem to řekl doma, rodina mi řekla, že jsem šílenec, proč jenom musíme donekonečna prožívat nějaké nerváky. A dnes? Všichni máme rozdělené úkoly a při vlastní profesi a zaměstnání či škole nejmladší dcery děláme každý, co jen můžeme. Chtěl bych poděkovat celé řadě spolupracujících partnerů. Všichni, prosím, omrkněte jejich názvy a loga na propagačních materiálech, bez jejich ochoty, vstřícnosti a zájmu prospět dobré věci by něco podobného bylo fakt nemyslitelné. Do vlastní akce se dnes po dobu jejího průběhu zapojují desítky opravdových přátel. A navíc v průběhu roku natrefíš na jednoho až dva stejně zapálené spolupracovníky a nové přátelé, většinou z nejrůznějších koutů republiky. Takže abych odpověděl, při určité vytrvalosti, ano, postupně je najdeš. A nejen to. Najednou díky tomu vzniká situace, že se dá společně ukázat na kterékoli místo na mapě a vše zorganizovat téměř na kterémkoliv místě v republice. Dané zjištění je osvobozující a ten pocit, perfektní.

4) Byla někdy chvíle, kdy ses chtěl na všechno vykašlat?
Zda byly chvíle s pocity se na vše vykašlat? Může se stát, že při realizaci jakýchkoli aktivit dosáhneš maxima možného, může se stát, že směr určitého úsilí přestane dávat smysl. Na druhou stranu při uskutečňování snů, nevím ani o jednom, který by kdy byl rovnou a prošlapanou cestičkou. Takže vykašlat se na něco kdesi na cestě nemůže v žebříčku hodnot náležet nic jiného, než jedno z posledních míst. Něco takového nepřichází v úvahu. Jak jsem ale zmínil, organizaci festu předcházela řada jiných aktivit, které ledaskomu a ledasčemu pomohly a prospěly. Když se pak při zrodu nové smysluplné myšlenky zpětně obracíš na tytéž lidi, s prosbou o jakoukoli možnost spolupráce a mnozí se k tomu zcela obrátí zády, pak je to docela smutný až tristní obrázek. I když to bude znít trochu nelichotivě, nezřídka by to mohl být takový nový národní sport. Nakonec je ale i tohle nesmírně osvobozující. Stará břemena odchází do věčných lovišť. A jak jsem odpověděl v předchozí otázce, dobří lidé a správné věci k sobě a vždy cestu stejně najdou a vše je nakonec o mnoho víc príma a víc fajn.

5) Jak vnímáš rockové fanoušky, co se týká právě festivalů … byly minulé ročníky lepší, horší nebo je návštěvnost v podstatě stejná, když opominu vliv počasí? :-) )))
Hezká otázka. A to hlavně proto, že na ní odpovídám při předchozí otázce. Fandové, kteří ať už příležitostně nebo pravidelně chodí na rockovou muziku, jsou ve své drtivé většině otevření, féroví a upřímní lidé. Lidé, kteří se umí bavit, těšit, radovat a umí prostě žít. Dohromady vytvářejí jedinečnou atmosféru a energii, která sálá a dobíjí každého a všechny. Vedle všeho co jsem zmínil to je v podstatě úplně to nejhlavnější, co mne přímo uchvacuje a proč jsem se rozhodl tímto směrem vykročit. A co se týče účasti? Ano, jako pořadatelé jsme vystaveni mimořádnému tlaku, kdy musíme opravdu hodně počítat. Přesto všechno z toho všeho nic nebereme jako honbu za čísly. Pro nás je podstatný, že již na druhý ročník přijeli fandové z mnoha míst republiky. Zpravidla lidi, kteří už něco zažili a tím pádem mají objektivní srovnání. A když vám řeknou, že jsou festem nadšení, že se nemůžou dočkat dalšího ročníku, na který přijedou s ,,celou bandou“, pak to prostě těší.

6) Teď zpátky k letošnímu ročníku. Každý nebude mít třeba tu možnost přečíst si vaší tiskovou zprávu… řekni nám něco bližšího k organizaci, jak to bude s ubytováním atd.?
Organizaci, kvalitnímu zázemí a vůbec všem službám přikládáme stejně veliký význam jako hlavnímu a doprovodnému programu. Když vše vezmeme z pohledu přijíždějícího účastníka, festival je dobře dostupný, jak autobusem, vlakem, tak po vlastní ose. Již po celém městě máme směrovky do místa konání. U vstupu najdete orientační plán. Stanové městečko a parkování zdarma o neomezené kapacitě považuji za samozřejmost. Zájemci o větší pohodlí najdou v bezprostředním a blízkém okolí možnost ubytování v různých typech chatek o kapacitě 450 lůžek. Z různého typu ubytování si lze vybrat i v blízkých hotelech. Přímo v místě konaní najdete komfort zděných toalet, umývárny, možnost sprchování. Ubytovaní mají samozřejmě k dispozici kuchyňky. Co se stravování týká, pominu-li restauraci s venkovním a vnitřním posezením v sousedství, festival nabízí pestrý výběr cateringu, čerstvé jídlo převážně domácí výroby a regionálních výrobců. K tomu samozřejmě široký výběr piva, nealko a dalších míchaných nápojů. A co hlavně, vše s dostupnými cenami. Například 11°pivo je za 25,-Kč. Věřím, že fest celkově nabízí komfort jako na málokteré jiné obdobné akci.

7) Kde lze koupit lístky?
I u vstupenek usilujeme o to, aby byly cenově co možná nejdostupnější. Vstupenky jsou samozřejmě již v předprodeji. V tomto směru spolupracujeme se společností Ticketpro, která má sít 800 poboček s celorepublikovým pokrytím. Pobočky jsou převážně v Tipsportech. Velmi nás potěšilo, že řada fandů se rozhodla využít tuto možnost, když chtěli udělat radost svým blízkých a to již při nákupu vánočního dárku. Všechny info k nim jsou na jejich webových stránkách. Pro prvních 100 účastníků s lístkem z předprodeje na pokladně navíc obdrží festivalové tričko (cca v ceně vstupenky) a každý s tímto lístkem pamětní látkový ID pásek. Jak již bylo zmíněno, v ceně je parkování a stanové městečko zdarma. Ticketpro poskytuje slevu na dopravu u ČD. Cena vstupenky na celý fest je do 15. dubna k dispozici 390,-Kč. Po 16. dubnu se cena zvýší na 420,-Kč. Za tuto cenu bude k dispozici až do 30. června. Na místě bude za 490,-Kč. Děti do 120 cm mají vstup zdarma. Držitelé ZTP mají slevu 50% – platí pro nákup vstupenky na oba dny. Vstupenky pro jednotlivé dny na místě budou upřesněny. V každém případě mnoho fandů si na místě posteskne, že propáslo a včas nevyužilo zvýhodněný předprodej. Proto jsem rád, že o něm i touto cestou můžeme informovat a kdo chce ušetřit, jednoznačně jej doporučujeme.

8) Pojďme ke kapelám. Na co se můžeme těšit???
Předně se na ,, přání fanoušků“ z předchozích ročníků opět představí trojice kapel Škwor, Dymytry a Komunál. Škwor a Dymytry letos vydali nová CD, Komunál patří mezi nejpopulárnější kapely regionu. Všichni přitom vystoupí hned při pátečním programu. Před touto trojicí hraje dívčí kapela K2, celý program otevírá Epitaf. Při sobotní koncertní show se můžeme těšit na legendu české scény kapelu Arakain. Srdce mnoha žen jistě povznese hudební star v osobě Kamila Střihavky v doprovodu Leaders. Celou řadu nejen skalních fanoušků potěší rovněž česká kytarová legenda Miloš DODO Doležal (Ex Vitacit), spolu s jedním z nejtalentovanějších baskytaristů Milošem Doležalem juniorem. Příznivce ,,tvrdé a rychlé“ muziky potěší její průkopníci v podání kapely Debustrol a řada dalších. Celý program je přitom poskládán tak, aby si v něm doslova každý, a všechny generace, našel nějakou tu svoji srdcovku a pokud možno v něm objevil i něco nového, co třeba ještě neměl možnost ani poznat. A průřezově přinesl prostě dva dny života provázené skvělou muzikou. Dodejme, že páteční program vypukne v 17, 20 hod. Sobotní bude pokračovat od 11. hod. dopoledne a pojedeme až do neděle do dvou hodin ráno.

9) Součástí programu ovšem není ,,jenom“ dobrá muzika, zmínil jsi i program doprovodný, co si pod tím můžeme představit?
V rámci něho zdomácněla divácká soutěž o nejúspěšnější kapelu, kdy každý účastník obdrží kuličku. Každá kulička je hlas a kapela s největším počtem nasbíraných kuliček se stává favoritem pro další ročník. Vloni se líbila účastnická soutěž o nejhezčí Kiss makeup. Letos jsme se rozhodli vyhlásit soutěž o nejvydařenější model květinové generace Hippies. Soutěží a doprovodného programu je v jednání mnohem víc. Pro teď bych to akorát nechtěl zakřiknout. A tak zatím co nej kapela obdrží diváckou cenu, na každého úspěšného účastníka čekají především lístky na bobovou či lanovou dráhu do Špindlerova Mlýna a spousta cen od domácích výrobců. Účastníci ze vzdálenějších míst jistě ocení, že blízké okolí navíc nabízí možnost koupání v unikátních přírodních lázních Dachova, vyhlídku z Masarykovy věže samotnosti s výhledem na celé Podkrkonoší, návštěvu přírodního sochařského sympozia, vše spojuje volnočasově vyhledávaná cyklostezka. Vše pak navíc obklopuje krásná příroda, s řadou dalších tipů na výlety. Vše je zkrátka příležitostí pro celovíkendové vyžití. A to jak pro jednotlivce, party, tak celé rodiny.

10) Předpokládáš, že si tam každá kapela bude moc postavit stánek se svými suvenýry? Aby fandové začali šetřit už teď??
To nejen, že přepokládáme, ale dopředu s tím počítáme. Kapely mají přímo od nás stánek rovnou připravený a stačí si jen dodat jejich CD, plakáty, fotky a další suvenýry. To zmiňuji především proto, že součástí této zóny je i autogramiáda všech zúčastněných a hlavně možnost focení s účinkujícími. Celá tato zóna, která se nachází přímo u podia, vůbec dýchá velmi osobitou a spontánní atmosférou, kterou jen tak někde nezažijete. No a abychom i my přispěli svoji troškou, k dispozici bude nový model festivalového trička, nově rovněž řada suvenýrů. Bude se jednat sice o limitovanou sérii, věřím ale, že se na všechny dostane. Vedle suvenýrů od kapel, fest triček, bude k dispozici i další stánkový prodej s rockovou tématikou.

11) Vedle zvučných jmen a ve vašem regionu jistého Komunálu tam budou Orient a Pumpa. Orient je vůbec pomalu jednou naší nejstarší bigbítovou kapelou. Jak jsi na ně přišel??
To je ale úplně jednoduché. Kapely Orient a Pumpa jsou kapely, na kterých doslova vyrůstala celá střední a starší generace. Sám do ní patřím. V mládí jsem ,,vymetl“ a nenechal si ujít snad ani jednu zábavu. Tato doba se do historie hudby zapsala jako ,,zlatá hudební éra“. Spousta lidí právě na tuto dobu vzpomíná s nostalgií. Něco jako ,,jo to by ta úžasná hudební éra“, která se již nikdy nebude opakovat. Dodnes jsem nepochopil, proč na hezké období svého života jenom vzpomínat a ve vlastním životě ji považovat za neopakovatelnou a navždy uzavřenou minulost, v kdesi odložené krabici. Vždyť ta hudba, její představitelé tu přece jsou. A je jenom a jenom na nás, zda ji odložíme do zabalené škatulky či zda jí necháme ožít a my ožijeme s ní. V podstatě můžu říct, že to byl jeden z hlavních motivů, který nás vedl k založení festivalu. A věřím, že i o generaci mladší si při těchto kapelách přijdou na své.

12) Máš tam i mladické dívčí The Agony – kytaristka Nikola hrála s Alešem Brichtou a Jarka tam málem bubnovala… jak jsi přišel na tohle těleso??? Slečny jsem slyšel a šlape jim to dobře.
Děkuji za tuhle otázku. Připomíná mi totiž, že ač jsme mladý festival, tak i ten už píše jistou historii. A to tím, že Nikola nebude hrát na festu poprvé. Poprvé se zde totiž představila již v roce 2012. A to právě po boku Aleše Brichty. Nebylo snad nikoho, komu by uniklo její výrazné charisma, herní nasazení, projev a celková osobnost. Když jsme se dozvěděli, že založila svoji kapelu, hned jsme si plní zvědavosti pustili první z jejích skladeb. A po jejich vyslechnutí už to bylo jednoduché. Řekli jsme si, že jí a celou kapelu tu prostě musíme mít. A odsud byl už jenom krůček k pozvání další dívčí kapely K2, charismatické zpěvačky Jane Razor s kapelou JANESESSION ze Slovenska, ale třeba i EPITAF s Monikou Mondi Andělovou za bicími. Co nás vedlo k dalším pozvánkám takto silného dívčího zastoupení? Odpovědi, nejlépe na festu, si docela jednoduše najde jistě již každý sám.

13) Proč název festival legend? Jsou tam i nové, začínající skupiny …
Ano, je to tak. Před chvílí jsem zmínil konkurenci ve sportu. Nerad bych, aby to vyznělo jako konfrontace, jde především o zábavu, ale přece jen, krom jiného, jsme si od samého začátku dali za cíl, aby společně s legendárními kapelami dostali příležitost i ,,relativně“ méně známé i nové, jinak ovšem velmi kvalitní, energické a odhodlané kapely. Právě takto se představí například česko německá kapela BITCH and CHIPS, kterou si ne náhodou vybrala jako předkapelu americká legenda KISS, při svém vystoupení v O2 aréně. Liberecká parta NOBODY KNOWS, která je vítězem celorepublikové soutěže Metal Gate 2013, či BLUE ROCKET, kteří se při vystoupeních střídali na jednom podiu s takovými legendami světového rocku jako třeba Nazareth či Slade. Za všechny fandy a příznivce jsem s programem pro rok 2014 maximálně spokojen, bude to pořádná nálož skvělé muziky.
14) Co bys vzkázal na závěr rockovým fanouškům?
Myslím, že ze všech odpovědí je znát, že připravit zodpovědně obdobný fest je celoroční práce, na které se v konečném součtu podílí desítky zapálených lidí. Jejich přání je jediné. Připravit všem účastníkům tu nejlepší příležitost pro přátelská setkání, pro dva zážitkové dny, či víkend, na který se jen tak nezapomíná. Na který se mnozí, kteří na tomto festu byli, již nyní těší celý rok. To nejdůležitější ani při sebevětší snaze organizátoři nezastanou. Jejich úsilí nikdy nevyváží atmosféru, kterou sám sobě nevytvoří nikdo jiný než samotní fanoušci. Chtěl bych je proto poprosit, aby to dali vědět svým kamarádům. Aby třeba i zahrabali ve skříních a zkusili oprášit nějaký ten zapomenutý svršek z 60 – 70let. Zkrátka bez ohledu na přípravu organizátorů, jaký si to v našem zábavném, hudebním a rockovém světě sami uděláme, takový to budeme mít. Přijeďte proto co v nejhojnějším počtu. Těšíme se na vás na The Legends Rock Fest 2014 v Hořicích.

 

 
 
previous next
X