FESŤÁK, KDE TO ŽIJE

V každoročně stoupající záplavě letních festivalů v mém hledáčku uvízl nový mladý fesťák, který mě na první pohled zaujal. Proto jsem oslovil jeho pořadatele – Zdeňka Lhotu, aby mě, ale hlavně možným návštěvníkům „Legend“ osvětlil o co od 19. do 21. července letos v Hořicích v Podkrkonoší půjde.

(Mladý festival, který podporuje českou scénu – rozhovor převzatý z rockmag.cz)

Proč a jak vznikl nápad udělat festival The Legends Rock Fest?

Podnětů by se našlo určitě víc, ale shrnul bych je do dvou hlavních. Nevím, jaké souhry náhod tomu přály, ale celý můj život je protkán činnostmi, které jsou dnes nazývány jako manažerské dovednosti. Někdy byly zaměřeny víc na sport, jindy na organizaci společenského života, jindy na marketing a propagaci, někdy šlo o souběh všeho dohromady. Každá z těch činností dává člověku nějakou zkušenost. Většina z toho mi ale stále více připomínala dopsané kapitoly, ve kterých bylo v rámci daného prostoru dosaženo maxima možného. Začala vznikat touha vzít do ruky nový čistý list a začít psát úplně novou kapitolu, kde by jednotlivě nasbírané střípky zkušeností mohly prolnout v něco úplně nového.

A důvod druhý? Ten tak trochu souvisí s devadesátými léty a vším co od té doby následovalo. Do té doby lidé nemohli cestovat do zahraničí, neměli možnost na vlastní oči vidět zahraniční kapelu a tak by se dalo pokračovat. To co máme doma, se v kontextu doby a často nezaslouženě dostalo na vedlejší kolej. No a jak jde čas, v posledních letech jsem začal stále více registrovat, že by si mnoho lidí zase rádo poslechlo skvělé, dnes legendární, kapely, které je provázely celá osmdesátá, či devadesátá léta. Sám jsem si jako náctiletej nemohl nechat ujít a musel jsem „vymést“ každou vesnickou zábavu. Všechno bylo najednou jako hozená rukavice a výzva. Během týdne jsem udělal rozhodnutí a nápad byl na světě.

Nemyslíš si, že v dnešní festivalové záplavě udělat další festival je tak trochu nošení dříví do lesa?

Ta otázka mi trochu připomíná přirovnání k poloprázdné a poloplné sklenici. Samozřejmě, že si to nemyslím ani trošku. Částečně jsem odpověděl předchozí odpovědí. Je tu ale celá řada dalších pohledů. Když se dnes rozhlédnu a koukám na akce kolem, tak když to zjednoduším, vidím, že tu máme řadu kvalitních akcí s návštěvností nad deset tisíc návštěvníků. Jsou super, ale podle mého názoru se z nich vytrácí něco, co by měly mít. Tedy něco osobního. Pak je tu řada bezvadných, jednovečerních akcí o dvou až třech kapelách. No a pak je tu něco jako zlatý střed. Řekněme akce o dvou, nebo třech dnech, s návštěvností do pěti tisíc lidí, které si hýčkají právě zmíněný osobní charakter. A ty já docela jednoduše postrádám a reakce lidí od prvopočátku potvrzují.

Byly jste s předchozím prvním ročníkem spokojeni?

První ročník 2012 byla pro celý realizační tým opravdu velká zatěžkávací zkouška. Každý z účastníků to může potvrdit. Přece jen se na daném místě nikdy nic obdobného neuskutečnilo. Z organizačního hlediska je třeba představivost, všechno co nejvíce domyslet, vidět tak nějak za roh a vidět vše v souvislostech. Hodně věcí se dá předpokládat, pak jsou ale situace, které nejde úplně předpovědět, a dají se ověřit jen vlastní realizací. Co třeba elektřina, řada lidí, se kterými vzájemně pracujete poprvé v životě, hluk, zvuková kulisa atd.? A k tomu v předvečer akce, s tehdejším termínem konce léta, přišlo prudké ochlazení a taková průtrž mračen, že když jsem přišel ráno v den akce do areálu, polovina postaveného zázemí popadala pod vahou napršené vody, elektrické kabely ležely v loužích. Vše připomínalo spíše bazén, jenom ne dějiště festivalu. Chtě nechtě člověku proběhne hlavou myšlenka, že celoroční přípravě je konec. V poledne se ale déšť umoudřil. Lidi byli fantastický, vše se rozběhlo. Ano, uvědomíš si, jakým věcem je potřeba věnovat příště ještě větší pozornost, ale od pátku do nedělního rána všechno klapalo. Po organizační stránce se navzájem poznala spousta skvělých lidí, řada úžasných dobrovolníků. Po programové se všichni skvěle bavili.  Když se na to sám za sebe a na vše podívám s odstupem času, snad až na počasí jsme si snad nic lepšího nemohli představit ani přát!

Jaká byla návštěvnost, máte odezvu diváků?

S návštěvností je to jako s již vzpomenutou poloplnou a poloprázdnou sklenicí. Areál je schopen kapacitně pojmout i několika násobně větší návštěvnost. První ročník, ale nikdo nezná, nikdo neví, co vlastně může čekat. A pak, u prvního ročníku, jako u žádného dalšího, hraje velkou roli to, čemu říkám rozhodování podle prvního ranního pohledu z okna. Když je hezky, je důvod podniknout cestu do neznáma. Když hezky není, vsadí se spíš na jistotu a teplo rodinného krbu. A při tom všem dorazilo na tisíc lidí. A to je s ohledem na vše, co bylo popsáno a na první ročník naprosto fantastický!

A odezva diváků? Ta byla nad všechna očekávání. Návštěvníci si pochvalovali samotný nápad, vlastní i doprovodný program, celkovou organizaci, ale třeba i výběr skvělého místa uprostřed krásné přírody, občerstvení, restauraci, dostatečné kapacity všeho, co s takovou akcí souvisí. Třeba až po zděné a dostatečné sociální zázemí, kde se dá opláchnout, umýt nádobí a vysprchovat se. Někteří akci hodnotili jako nejlepší počin sezóny. Atmosféra doslova gradovala s každou přibývající hodinou. Někteří dokonce mluvili o tom, že v roce 2012 objeli, co se dalo, ale tak dobře jako na The Legends Rock Fest se z celé letní festivalové sezóny nikde nepobavili. A to zahřeje, potěší a povzbudí.

Jak na festival reagují obyvatelé z blízkého okolí?

Tak jako u čehokoli jiného, realita je obyčejně taková, že když se nic neděje, nadává se, že se nic neděje. Když se pak něco zorganizuje, ať je to takřka cokoli, vždy se najde nějaká negace. Přiznám se proto, že při všech zmíněných neznámých, právě z toho jsem měl trochu strach. K mému milému překvapení jsem ale nezaznamenal ani jedinou výhradu. Dokonce i zástupci státní i městské policie sami volali, jak pomoci, aby napomohli zdárnému průběhu. Od začátku do konce celé akce se účastnil i místní starosta. O kladném přijetí svědčí i to, že Město Hořice a jeho vedení se letos stalo jedním z významných partnerů. Všichni se jakoby téměř jedním hlasem shodli, že něco podobného tu chybělo, jaký je to velký přínos pro dění a oživení života celého města. I to je velké zadostiučinění a výzva.

Pro jaký typ posluchačů je tedy festival určen?

Žánrově je to jasný, nejde ale ani tak o to se zaměřit na úplně vyhraněný styl. V repertoáru našeho festivalu najdeš rock, pop, metal i punk. Na prvním místě jde především o dobrou muziku a zábavu, kde si každý přijde na své. Když už nějaké zaměření tak spíše jako festival s charakteristikou pro všechny věkové generace. V názvu akce dominuje slovo legendy. Legendami letošního ročníku v pravém slova smyslu jsou bez nejmenších pochyb Citron, Abraxas, Merlin, či Benefit a Roxor. Celá střední generace si přijde na své. Zrovna tak mladší generace tyto kapely objevuje s obrovským nadšením. Stejně je cílem dát prostor kapelám relativně mladším, aby ukázali co v nich je. Za všechny bych uvedl kapelu Memphis, která je ikonou pro mladou generaci, skvělé kapely Black Bull, Destroyself, nebo  Undergaters. Mnozí ze střední generace, kteří je možná neměli možnost doposud slyšet, budou mile překvapeni. No a pak jsou tu dnes současné velké hvězdy jako Škwor,nebo Dymytry, v regionu neuvěřitelně populární Komunál atd. Kolik ženských srdcí asi potěší Vašek NOID? Kolik fandů potěší hradečtí NVÚ? Vloni jsem viděl i to, jak zavítala věkově starší generace, aby svým vnoučatům ukázali jak vypadá hudba na živo a to bylo milé. Je úplně jedno zda dorazíš na motorce, vlakem nebo autem, zda máš rifle, koženou bundu, speciální účes nebo zda hodinu před akcí odložíš kravatu. Jde o to odreagovat se od starostí, dát si skvělý relax. Během dvou-tří dnů, se dobít u hudby jako u máločeho jiného. Z hlediska žánru hudby se tomu jenom málokterá jiná podobná akce vyrovná. Dobrá hudba a dobrý program pro všechny, to je to oč tu jde.

Odlišuje se tato akce nějak od ostatních festivalů? Co ještě bude na festivalu zajímavého? Budou tam nějaký doprovodný program?

Odlišnosti jsou zřejmé, podstatné jsem nastínil v předchozích odpovědích. Nejvíce jde tedy o to, co bych jedním slovem pojmenoval jako osobitost. Jako příklad za vše je to, že na velkých akcích je trend upouštět od moderátorů. No vidíš a přesně to je tím, co u nás zrovna chceme. Proto nás těší, že letošní ročník bude moderovat skvělý moderátor a pozitivní člověk Standa Berkovec. Letos v každém případě pokračujeme v soutěži o divácky nejúspěšnější kapelu. Každý divák dostane na vstupu kuličku. Každá kulička představuje hlas a každá kapela bude mít v areálu svoji nádobu. A největší počet kuliček v nádobě, rovná se divácky nejúspěšnější kapela. Vítězná kapela v sobotním podvečeru dostane vítěznou cenu. A co víc? Její součástí bude dokonce dort věnovaný přímo jedním z diváků, který se úplně sám nabídl, že chce vítězné kapele vyrobit a předat vlastní dort. No není to úžasný? V průběhu soboty proběhne rovněž soutěž o nejhezčí Kiss makeup. Pro nejlepší čtveřici a nejlepšího jednotlivce, tedy pro každého zvlášť jsme zajistili poukaz v hodnotě 1000,- (platí pro libovolný počet osob) na bobovou dráhu ve Špindlerově Mlýně, dostanou vstupenky na rok 2014 a další ceny. Opět bude autogramiáda, fotografování a mnoho dalších soutěží.

Co stánky, další služby, atrakce?

I letos mohu potvrdit, že bude zajištěn opravdu pestrý výběr. Určitě ne ale párek stokrát jinak. V rámci pestrosti budou k dispozici speciality na rožni, kýty, steaky, klobásy, maďarské langoše, asijská i tradiční česká kuchyně, minutky a gurmánské speciality v restauraci, která je součástí stálého provozu areálu. Co se týká nápojů, bude k dispozici minimálně osm stanovišť. Od párty stanu po osvěžovny, s výběrem šesti druhů zlatavého moku, od Staropramenu a Novopackého pivovaru a dostatečného množství nealko nápojů, včetně nejoblíbenější malinovky. Když přijde k chuti něco ostřejšího, o veškerý sortiment se postará promo tým Božkov. Nebude chybět medovina či mini kavárna s pestrým výběrem kávy. Z ostatního prodeje samozřejmě nebude chybět zóna rock shopů, světelné předměty a další obdobná nabídka.

Když by někdo zatoužil dopřát si trochu adrenalinu, rozhodně stojí za to upozornit, že na místě bude 30m jeřáb, s možností slanění anebo třeba jenom neopakovatelného výhledu. Kromě všech služeb a doprovodného programu je obrovskou předností zasazení už jenom samotného areálu. V těsné blízkosti se nachází unikátní koupaliště a přírodní lázně Dachovy, Masarykova věž samostatnosti s možností vyhlídky na celé podkrkonoší, cyklostezka s možností procházky nebo projížďky, třeba až k přírodnímu sochařskému sympoziu, okruh legendárního závodu 300 Zatáček Gustava Havla a tak se dá pokračovat ještě dlouho. Připočteme-li k tomu pestrý výběr chatiček, dostatek kapacit pro stanování, karavany a parkování, pak toto místo přímo vybízí k celé řadě možností k aktivnímu víkendu pro jednotlivce, skupiny a celé rodiny.

Podle čeho si vybíráte kapely, uvažujete i o zahraničních hostech?

Jestli je nějaké pravidlo, tak snad jedině takové, že na fesťáku chceme mít kapely výhradně s vlastní tvorbou. Jinak vlastní výběr kapel nepodléhá žádné velké alchymii. Musím se přiznat, že do nedávna jsem některé z pozvaných kapel ani sám neznal. Postup je takový, že se docela jednoduše ptáme lidí, koho by rádi pozvali a zažili. No a ono se to tak nějak selektuje samo a autorem programu jsou sami návštěvníci. A zahraniční hosté? Jde nám o kvalitní hudbu a ta může být kvalitní jenom při širším srovnání. Proto ano, už teď mám řadu slušných tipů a o zahraničních hostech uvažujeme také.

Co je nejtěžšího na pořádání takového festivalu, jak probíhá příprava a realizace?

Tak to by asi bylo na dlouho. Proto bych se soustředil jenom na obecné předpoklady. Určitě je potřeba mít nějakou zkušenost. Pak je potřeba najít správné lidi. Musí tě to bavit, musí být chuť a odhodlání. Příprava je celoroční, je třeba tomu věnovat každý den, nekoukat na čas. Každý den přemýšlet nad každým detailem. Když zjistíš cokoli, co dobrého se dá pro věc udělat, je třeba jít a bez váhání to udělat. A i když k tomu právě takhle přistoupíš, tak ani to Ti nedává záruku dobrého výsledku, je potřeba i hodně štěstí. Dohromady jsou to základní předpoklady pro to, aby se něco dobrého mohlo vůbec povést. S trochou nadsázky je to jako hodně velké schodiště na ne právě malou horu. Zastavit se můžeš u prvního problému na půlce prvního schodu. Když to ale všechno vystoupáš, ten výsledek stojí za to. A pak zjistíš, že ze všeho nejlepší na tom všem je ta cesta, kdy dobrý výsledek je pomyslná třešeň na dortu.

Je festival The Legends Rock Fest jedinou akcí, kterou pořádáte? Co vlastně děláš, kromě pořadatelské činnosti?

V životě a ve spolupráci s řadou lidí toho bylo zorganizováno už ledasco a je toho dost na to, aby bylo se na co ohlédnout. Když bych teď mluvil sám za sebe, zastávám názor, že když chceš dělat něco pořádně, tak pořádně se dá dělat jenom jedna věc a k tomu pak nějaké hobby. To je maximum co se dá dobře zvládnout. K dnešnímu dni jsem měl štěstí, že rozdíl mezi prací a hobby je takřka minimální a tak častokrát nastala situace, že vlastní práce se změnila v hobby a hobby v práci. A tak nějak tomu je i nyní. Festival je momentálně hobby. Mojí prací je podnikání s LED osvětlením. Před třemi lety jsem tento zdroj světla vyhodnotil jako velmi perspektivní pro budoucnost. A perspektivní také je. Mnoho subjektů může při nasazení „kvalitního“ LED osvětlení ušetřit i miliony a domácnosti tisíce ročně. Takže kromě vlastní činnosti s LED osvětlením je příprava festivalu jedinou celoročně připravovanou akcí.

Jaké plány máš s festivalem do budoucna, meta které bys chtěl dosáhnout?

Nejsem vyznavačem přílišného plánování. Na prvním místě je, aby byl  fesťák dobrou zábavou, kde si každý odpočine, nabije novou energií, místem, kam se bude člověk rád vracet. Nicméně je mi přes 40 a to už člověk o ledasčem přemýšlí.  Kdybych měl nějakou smělou metu vyjádřit, asi bych si v tuto chvíli přál, abychom se spolu mohli sejít při příležitosti 20 ročníku. Hodně smělé, že? A když tomu tak bude, aby byl tým lidí, kteří v tom budou pokračovat. Pak mě napadají takové věci, kdo všechno by se jednou mohl pozvat?  Co třeba kapely typově Black Sabath či Rammstein? V tuto chvíli naprostá utopie. To byla ale ještě v roce 2011 i tato akce, kdy mě od ní většina zasvěcených zrazovala z důvodu velkých rizik. A dnes? Realita! V každém případě je cílem vytvořit novou a stálou tradici s nejen regionálním, ale třeba i širším významem.

Na závěr tvoje osobní pozvánka na letošní The Legends Rock Fest.

Za závěr bych chtěl moc poděkovat všem dobrovolníkům a partnerům, kteří nám v tomto úsilí pomáhají. Chtěl bych upozornit na možnost nákupu vstupenek za zvýhodněnou cenu. Předprodej probíhá ve všech pobočkách celorepublikové sítě Ticketpro a vstupy za nejlepší možnou cenu lze ve všech  jejich pobočkách pořídit do 15. června. Prvních sto účastníků s lístkem z předprodeje na pokladně navíc získá jako dárek festivalové tričko nebo CD věnované přímo účinkujícími. Prodej jinak samozřejmě probíhá i na místě. Lístek z předprodeje je ovšem nejvýhodnější. Jakékoli  info k tomu, ale i další informace jsou k nalezení na festivalovém webu www.thelegendsrockfest.cz. V termínu 19. a 20. července je obdobná akce jedinou široko daleko. Akce se všemi zapálenými dobrovolníky, fandy rocku, dobré muziky a zábavy je dělána pro všechny, kteří se chtějí a umí bavit. Dejte proto vědět všem svým přátelům a známým, aby měli možnost se o tom vůbec dozvědět. A pak už jenom dorazit a pořádně si to užít. Tímto vás zveme a těšíme se na skvělé zážitky a pořádnou zábavu.

Děkuji za rozhovor
Petr Štrympl – redaktor

Rockmag.cz - rockový portál

 

 
 
previous next
X